הרצאה לט' באב: הזיכרון

הרצאה לט' באב: הזיכרון, בין אתמול למחר

הרצאה למבוגרים המלווה במצגת מרשימה ומעשירה. משך ההרצאה 60 או 90 דקות.

ההרצאה לא באה להזכיר לנו את ט' באב. הפעם מדובר בהרצאה העוסקת בזיכרון הקולקטיבי שלנו הממלא תפקיד חשוב בחיינו, כפי שהדבר מתבטא גם בתשעה באב. המחשה פשוטה: ננסה 'למחוק' מאיתנו את העבר שלנו. כלומר, לא פסח ויציאת מצרים, לא חג השבועות או חג בסוכות, לא חנוכה, וגם לא עשרת הדִּבְּרוֹת המצווים מה לעשות ומה לא לעשות, ונותנים לנו גם את השבת וגם את כיבוד אב ואם. נמחק את אלה ואת השאר ואז ישאל אדם את עצמו: בלי אלה – מה אני? בלי אלה – מה אנחנו?

זו אינה הרצאה דתית. היא לא עוסקת בהלכות הצום אלא באירוע היסטורי שהכתיב ועדיין מכתיב את חיינו כעם. בתשעה באב חרבו שני בתי המקדש שלנו, הראשון והשני. גם אם יש מי שחושב ש'מקדש' ו'קורבנות' שייכים לעולם שהיה, לא יכול להתעלם מכך שההיסטוריה שלנו נחלקת ל'ימי בית ראשון', 'ימי בית שני' ובין שניהם 'גלות בבל'. אחרי חורבן בית שני, לפני קרוב ל-2000 שנה, התפזרנו בעולם.

לא כאן המקום לפרט איזה שנים הן היו. לענייננו: לא משנה לאן נדדנו וכמה זמן היינו שם ומה שעברנו באותן שנים – העם לא שכח את ארצו, שמר על אמונתו והתפלל, וקיווה, והשתוקק והאמין שיום יבוא ונשוב לארצנו. בזכות מה אנחנו כאן היום? בזכות הזיכרון ההיסטורי וגם בזכות הנכונות שלנו לשמֵר אותו. הזיכרון מחבר אותנו לאתמול ומכתיב לנו את המחר, ובזאת עוסקת ההרצאה.

התמונות שבמצגת, המפות, הציטוטים, הפסוקים והסיפורים ממחישים את הדברים ומרחיבים את הדעת.

ראו עוד בנושא:   הר-הבית, סלע קיומנו או סלע מחלוקת?;   בית המקדש: הסיפור המלא

 

פורסם בקטגוריה חגים, ט' באב, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.